MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Komisje senackie chcą objąć więcej branż tarczą 6.0. Będą nowe dofinansowania miejsc pracy

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Dronile Hiraldo/ Unsplash.com
Senatorowie zgłosili uwagi do tzw. tarczy branżowej, która ma zapewnić rządowe wsparcie dla firm z sektorów szczególnie odczuwających negatywne skutki pandemii. Pomoc otrzymają m.in. bary i restauracje, siłownie i kluby fitness oraz sklepy zajmujące się sprzedażą detaliczną.

Tarcza branżowa (tarcza 6.0) będzie kolejną nowelą tzw. ustawy covidowej, czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, tzw. tarczę branżową. Oprócz nowelizacji tarczy antykryzysowej rząd nie wyklucza przyjęcia rozporządzenia poszerzającego grono branż uprawnionych do wsparcia.

Uwagi senatorów do tarczy 6.0

24 listopada senator KO Adam Szejnfeld przedstawił poprawki do tarczy 6.0. Senat zaproponował przyznanie pomocy wybranym branżom, które nie zostały uwzględnione w propozycji rządu. Są to:

 • firmy cateringowe
 • niektóre firmy transportowe
 • agencje reklamowe
 • dietetycy
 • branża hotelarska
 • firmy zajmujące się wynajmem i dzierżawą maszyn
 • agencji turystyczni
 • organizatorzy turystyki
 • organizatorzy przedsięwzięć artystycznych
 • firmy organizujące pokoje zagadek i niektóre rodzaje działalności rozrywkowej i rekreacyjnej

Objęcie większej liczby branż pomocą postuluje także Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii poparł przyznanie wsparcia firmom cateringowym i transportowym, ale jest przeciwny objęciem pomocą agencji reklamowych, dietetyków i firm zajmujących się wynajmem i dzierżawą niektórych maszyn.

Adam Abramowicz wskazał, że ustawa nie może pomijać przedsiębiorców, którzy mają zamknięte firmy. Jak tłumaczył, ograniczenie pomocy do 33 kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wyklucza te przedsiębiorstwa, które nie mogą kontynuować działalności mimo braku oficjalnego zakazu, np. sklepiki szkolne czy agencje reklamowe obsługujące targi, eventy i spotkania. "Potrzebna jest poprawka, która ujmie te działalności" - zaznaczył rzecznik. Jego biuro stworzyło listę 40 kodów PKD, pod którymi działają firmy zamknięte z powodu COVID-19 i nieuwzględnione w tarczy 6.0.

Ponadto Koalicja Obywatelska przygotowała projekt ustawy pomocowej dla firm, który ma stanowić uzupełnienie tarczy 6.0. Zakłada on m.in. wdrożenie w późniejszym terminie (pod koniec przyszłego roku) Pracowniczych Planach Kapitałowych w tych przedsiębiorstwach, które mają wprowadzić PPK oraz przyznanie 100-procentowego zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS osobom hospitalizowanym lub poddanym kwarantannie ze względu na COVID-19.

Poprawki Sejmu do tarczy 6.0

Jedna z poprawek Sejmu poszerza grono osób uprawnionych do dodatkowego świadczenia postojowego o muzea oraz podmioty zajmujące się pozaszkolną edukacją artystyczną. Ponadto muzea i osoby świadczące usługi dla muzeów mają być zwolnione z ZUS od początku lipca do września.

Sejm nie poparł poprawki, której domagali się przedsiębiorcy, aby to ZUS, pracodawca, pokrywał koszty pobytu pracownika m.in. na kwarantannie. Nie przeszła również poprawka, która zakładała, że kod PKD nie będzie miał wpływu na to, czy wsparcie zostanie przyznane. Sejm nie zgodził się także na wydłużenie okresu spłaty rat kredytów, leasingu dla osób w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią. Odrzucona została poprawka znosząca limitu kwoty 10 tys. zł rocznie, od której gmina może uzyskać rekompensatę z tytułu utraconych dochodów z opłaty targowej. Posłowie nie przystali także na to, aby do uzyskania pomocy uprawniał spadek przychodów o 20%.

Na dodatkową pomoc mogą liczyć m.in. podmioty działające w gastronomii, kulturze i rozrywce, np. muzea, branży fitness, zajmujące się sprzedażą detaliczną, a także uzdrowiska.

Tarcza 6.0 w skrócie

Tarcza branżowa, inaczej tarcza 6.0 zakłada ona m.in. zwolnienie z ZUS za każdego pracownika zatrudnionego w jednej z branż objętych przepisami, dofinansowanie firmy kwotą 5000 zł czy dofinansowanie na utrzymanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2000 zł (na osoby z umowami o pracę lub oskładkowanymi umowami zlecenie), przyznanie świadczenia postojowego w wysokości 2000 zł miesięcznie.

Warto wiedzieć również:

Tarcza branżowa umożliwi:

 • zwolnienie ze składek ZUS
 • otrzymanie świadczenia postojowego
 • pozyskanie dotacji do 5000 zł dla mikro i małych firm
 • zwolnienie z opłaty targowej dla samorządów
 • otrzymanie dofinansowania na utrzymanie miejsc pracy z FGŚP

Zwolnienie ze składek ZUS ma być przyznane za listopad, jeżeli przychody uzyskane w listopadzie były o 40% niższe rok do roku. Świadczenie postojowe ma przysługiwać za listopad, jeżeli przychody uzyskane w październiku lub listopadzie spadły o 40% r/r. Dotacja do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorstw ma być bezzwrotna. Zwolnienie z opłaty targowej dla samorządów ma dotyczyć 2021 r. i objąć jednoczesną rekompensatę. Rząd przewiduje możliwość wypłaty świadczeń do 30 czerwca 2021 r.

Co ważne, branże, do których skierowana jest tarcza branżowa, będą mogły starać się o dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na okres trzech miesięcy. O przyznaniu pomocy będzie decydowała klasyfikacja PKD. W celu otrzymania zapomogi trzeba będzie zawrzeć umowę na trzy miesiące.

Warto wiedzieć również:

Jak podkreślają autorzy projektu noweli, wsparcie ma być przeznaczone dla firm, które ponoszą straty w związku z obostrzeniami sanitarnymi wprowadzonymi z uwagi na COVID-19. Są to branże:

 • gastronomiczna
 • fitness
 • targowa
 • estradowa
 • filmowa
 • rozrywkowa
 • rekreacyjna
 • fotograficzna
 • fizjoterapeutyczna

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z tarczy branżowej skorzysta ok. 200 tys. firm. Tarcza 6.0 uwzględnia 32 branże. Wsparcie pochłonie ponad 1,8 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisje senackie chcą objąć więcej branż tarczą 6.0. Będą nowe dofinansowania miejsc pracy - Strefa Biznesu

Wróć na bartoszyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto