Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Aktywów Państwowych: najbliższe dni mogą zadecydować o rozwoju portu w Elblągu!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Przemysław Świderski
To jedna z ostatnich informacji PAP: w najbliższych dniach planowane jest spotkanie przedstawicieli ministerstw infrastruktury i aktywów państwowych w sprawie rozwoju portu w Elblągu po zakończeniu przekopu Mierzei Wiślanej. Agencję poinformował o tym wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wiceminister podkreślił, że elbląski port będzie miał kluczowe znaczenie po powstaniu nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga. Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma się odbyć 17 września.

Polski rząd podkreśla, że budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest priorytetową inwestycją, która skróci drogę statków na Bałtyk oraz umożliwi swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego. "Spowoduje to szybszy rozwój gospodarczy Elbląga, miejscowości w basenie Zalewu Wiślanego oraz całej północno-wschodniej Polski" - poinformował resort infrastruktury.

W porcie w Elblągu potrzebne są jednak inwestycje, w tym pogłębienie toru wodnego, a władze samorządowe nie mają na to pieniędzy. Władze miasta uważają także, że to w gestii Skarbu Państwa leży pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg.

"W najbliższych dniach będziemy mieli spotkanie wraz z ministrem aktywów państwowych, aby stworzyć ostateczne rozwiązanie, które pozwoli już na realizację tego zadania. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że samorząd jest w trudnej sytuacji. Dla nas jest priorytetem, że ten port - jeszcze w tej sytuacji, gdzie rozpaczliwie poszukujemy wolnych terenów na zboże, na rudę żelaza, na węgiel przede wszystkim - będzie odgrywał niezwykle istotną rolę" - powiedział PAP Gróbarczyk. Wiceminister dodał również, że "rząd nie może sobie pozwolić na to, żeby ten port pozostawić tylko samorządom".

Wiceminister Gróbarczyk zwrócił natomiast uwagę, że wielokrotnie zwracał się do samorządu ws. konieczności inwestycji w porcie w Elblągu, które muszą przebiegać równolegle z budową przekopu. "Chyba nie wierzono do końca, że ten przekop zostanie zrealizowany. Ale pragnę wszystkich uspokoić i zapewnić, że mamy na to rozwiązanie i ten port będzie funkcjonował" - powiedział PAP Gróbarczyk.

Wiceminister podkreślił, że na przeprowadzenie potrzebnych inwestycji w elbląskim porcie jest jeszcze rok.

"17 września oddajemy przekop, ale cała inwestycja, na którą składa się pogłębienie drogi wodnej, budowa mostu w Nowakowie czy pogłębienie rzeki Elbląg, zostanie zakończona w przyszłym roku. Mamy więc czas na to, żeby znaleźć rozwiązanie i na pewno tak się stanie, bo ten port będzie kluczowy w sytuacji gospodarczo-politycznej" - stwierdził.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało Polską Agencję Prasową, że możliwość ewentualnych zmian w sposobie funkcjonowania portu elbląskiego podlega analizie. Wymagałoby to jednak zmian w przepisach regulujących działanie portów morskich w Polsce.

Sprawa jest pilna, gdyż czas obecny stawia przed portem szereg wyzwań. Port w Elblągu ma pełnić rolę portu uzupełniającego działanie portów Trójmiasta. Port ma także przyczynić się do rozwoju ruchu pasażerskiego oraz żeglarstwa i turystyki na Zalewie Wiślanym oraz, co teraz szczególnie ważne, odegrać istotną rolę w przeładunkach towarów z Ukrainy, w tym produktów rolnych transportowanych np. za pośrednictwem żeglugi morskiej bliskiego zasięgu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto