MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyn: Znaleziono największe zimowisko nietoperzy

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
Prawie 4,5 tys. nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie. To największe zimowisko nietoperzy na Warmii i Mazurach i jedno z największych w Polsce.

Największe zimowisko nietoperzy

W jednym z olsztyńskich kolektorów burzowych, o długości około 2 kilometrów, zimują: nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, a nawet mopek zachodni, znajdujący się na polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych.

W czasie liczenia w kolektorze stwierdzono obecność ponad 4,3 tys. zimujących nietoperzy – to aż o pół tysiąca więcej niż przed rokiem. Jest to trzeci wynik z najwyższą stwierdzoną liczebnością w piętnastoletniej historii zimowej inwentaryzacji nietoperzy w tym obiekcie.

gov.pl

W kolektorze panuje stała temperatura, a wilgotność powietrza jest wysoka, dzięki czemu przesypiające okres zimowy nietoperze mają zapewniony komfort termiczny.

W celu zachowania tej unikatowej zimowej kryjówki nietoperzy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie ustanowił w tym miejscu strefę ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania tych zwierząt. Oznacza to, że bez zgody RDOŚ w Olsztynie zabronione jest między innymi wejście do tego miejsca.

gov.pl

W województwie warmińsko-mazurskim zostały już utworzone dwa obszary, gdzie zasadniczym celem ochrony jest zachowanie istniejących zimowisk nietoperzy. Specjalne obszary ochrony siedlisk Natura 2000 Gierłoż oraz Mamerki obejmują kompleksy bunkrów z czasów II wojny światowej. Zachowane tam pomieszczenia oraz odcinki podziemnych kanałów technicznych stanowią odpowiednie schronienia dla hibernujących nietoperzy.

Wszystkie gatunki nietoperzy są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Olsztyn: Znaleziono największe zimowisko nietoperzy

Źródło: gov.pl

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Olsztyn: Znaleziono największe zimowisko nietoperzy - Olsztyn Nasze Miasto

Wróć na bartoszyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto